DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Štandard biewera

 Štandard biewera.

 
Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon
 
 
História plemena Biewer yorkshire terriér
 
Biewer yorkshire terrier pochádza z Nemecka. Plemeno bolo vyšľachtené manželmi Gertrudou a Wernerom Biewer. Prvý vrh šteniatok s bielymi znakmi sa narodil 20. januára 1984 sučke Fru Fru vom Friedheck a psíkovi Darling vom Friedheck. Obaja psy boli modré s pálením (blue-tan) a boli víťazi Svetového stretnutia mládeže v 1981 v Dortmunde. Ich "manželstvo" prinieslo prvé modro-bielo-zlaté Biewer Yorkshire šteniatko - "Schneeflocken von Friedheck".

Pán Biewer pokračoval s chovom jeho farebných YT .
V roku 1989 bol Biewer Yorkshire Terriér zaregistrovaný v Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland e.V. 
Prvý nemecký Biewer Yorkshire klub bol založený 24. marca 2003.

Biewer je ako rasa uznávaná aj vystavovaná v rôznych krajinách a je na vrchole popularity hlavne v Spojených štátoch amerických. ACR (American Canine Registre) je jedným z mála a prvým americkým registrom, ktorý uznal Biewer ako rasu a pomáha propagovať túto rasu nielen v USA, ale aj po celom svete pod plemenným názvom "Biewer Yorkies" . ACR založila Biewer Yorkie Asociácii a to dňa 15. 3. 2003 a pripravila štandart plemena i ďalšie náležitosti potrebné k uznaniu Biewer ako rasy ACR v roku 2004.

Hoci pán Werner Biewer zomrel v roku 1997, jeho odkaz zostáva naďalej živý v týchto nádherných, skvelých a výnimočných psíkov, ktorí si čím ďalej tým viac získavajú srdce nielen chovateľov na celom svete, ale aj fanúšikov a obdivovateľov.


Biewer Yorkshirela Pom Pon nás okúzľuje elegantným sfarbením a dispozíciami.
 
 
 
 
 
  
Biewer Yorkshire Terrier zatiaľ nie je uznané organizáciou FCI, avšak jedince, ktoré sú registrované v SPKP, alebo iných plemenných knihách FCI, sa výstav usporiadaných organizáciou FCI môžu zúčastňovať, môžu dostávať CAJC, CAC, BOB, BOS.
 
 
Povaha plemena
 
Biewer patrí medzi inteligentné a veselé plemená. Svojmu pánovi sú oddanými spoločníkmi. Milujú zábavu a šibalstvá. Sú to však tiež veľmi ostražití psíkovia, hoci nie sú typickými strážnymi psami. Dobre vychádzajú s návštevami aj malými deťmi. Voči iným zvieratám nebývajú agresívne. Sú výbornými kamarátmi ako pre veľké rodiny, tak aj pre starších ľudí ako spoločníci na dlhé večery.
 
Popis Biewer Yorkshire Terriera
 
Biewer dosahuje výšku 18 - 22 cm a hmotnosť 1,8 - 3,1 kg.
Sploštená hlava má krátky a čierny ňufák.
Stredne veľké oči sú buď guľaté, alebo majú mandľový tvar.
Malé, vzpriamené uši tvaru písmena V sú posadené v zadnej časti lebky a ležia pomerne blízko pri sebe. Telo je dobre stavané a má pekné línie, dĺžka je o málo väčšia ako výška psa.
Predné nohy sú rovné, dobre osvalené a hojne osrstené.
Labky sú kompaktné, okrúhle s čiernymi alebo bielymi nechtami.
Chvost je nesený vysoko nad telom a chlpy na ňom tvoria zástavku, chvost je nekupírovaný, bohato osrstený, jeho dľžka by mala poskytnúť vyvážený vzhľad, minimálne posledná tretina musí byť biela.
Srsť je dlhá a mäkká s jemnou textúrou.
Osrstenie hlavy a tela by malo dosahovať minimalne z ¾ na zem.
Srsť prekrývajúca oči sa zväzuje do tzv "fontánky", prípadne na výstavách do TOP KNOTu alebo sa necháva voľne splývať.
 
Základné sfarbenie sú:
 
Hlava: trikolóra: čierna, biela, hnedá (zlatá) 
Krk: biely golier
Telo: čierno-biele alebo tzv. modro-bielo alebo tzv. šedý plášť
Hruď, brucho, nohy a špička chvosta musia byť biele
 
Chyby:
 
Zlatá nesmie byť, okrem hlavy, nikde na tele.
Chýbajúca zlatá farba v tvári, chýbajúci biely golier, spadnuté ušká, chybný zhryz, zlá pigmentácia očných viečok, stavba tela nepodobná jorkširskému teriérovi, vlnitá srsť...
Psik musí mať vyvinuté obidva semeníky úplne spustené do mieška.
 
Základná starostlivosť o psa
 
Starostlivosť o srsť je o niečo náročnejšia. Pokiaľ má pes dlhú srsť, je potrebné ju pravidelne prečesávať a upravovať. Je samozrejme možnosť psa ostrihať na krátko (pokiaľ nie je určený pre výstavy), tým odpadá väčšina starostlivosti o srsť. Ďalšie úpravy srsti, napríklad na výstavy, je obdobné ako u jorkširských teriérov. Na pohyb a prechádzky je toto plemeno nenáročné. Biewer je vhodný aj na agility, rovnako ako s jorkšír.