DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rozdiel PP -bez PP

 
 
 
V prvom rade Vám PP zabezpečuje, že z Vášho šteniatka vyrastie skutočne biewer a to hlavne preto, že obidvaja rodičia majú PP, majú hodnotenia z výstav.
 
Medzi šteniatkom s PP a bez PP je niekoľko rozdielov.
Prvé čo Vás istotne napadne je cena.
To je však veľký omyl!
Šteniatko si kupujete na niekoľko rokov. Bude s Vami žiť ako Váš spoločník, priateľ a pomocník, preto by ste si jeho kúpu mali dobre zvážiť.
Prvotná suma za šteniatko je minimum výdavku, oproti tomu čo musí majiteľ počas života zaobstarať (krmivo, pelech, misky, hračky, obojok, voditka, búda, koterec, očkovania, odčervovanie, kozmetika, kvalitné krmivo, atď.).
Cena šteniatka, akejkoľvek výšky, bude teda popri týchto nákladoch len zanedbateľnou položkou .
Šteniatko s PP je z vrhu, ktorého rodičia sú zdravotne, povahovo a exteriérovo skontrolovaní. To znamená, že vyhovujú štandardu, ktorý určuje medzinárodná kynologická federácia a naša krajina sa týmto štandardom riadi. A práve preto si s takýmto šteniatkom kupujete aj určité záruky. Skutoční chovatelia sa zúčastňujú výstav, pracujú so svojimi štvornohými miláčikmi a snažia sa získať ocenenia. A práve týmto ovplyvňujú cestu, akou sa toto plemeno bude uberať ďalej. Toto všetko stojí veľmi veľa času a hlavne peňazí, ktoré sa serióznemu chovateľovi nevrátia.
Nechávajú v tom aj kus svojho srdca .
Spojenie rodičov nie je svojvoľné, musí byť schválené poradcom chovu. Je to predovšetkým preto, aby sa vylúčilo spojenie nevhodných jedincov, ktoré môžu zanechať rôzne nedostatky alebo choroby na potomkoch.
Šteniatka bez PP sú buď od rodičov s PP alebo od rodičov bez PP. Tým druhým prípadom sa nebudem zaoberať, lebo to už nie sú naozajstné psiky, len sa na nich niekedy ( aj s nutnou trochou fantázie ) ponášajú...
 
Rodičia s PP ktorí dávajú šteniatka bez  PP majú väčšinou vady vylučujúce z chovu: exteriér (zovňajšok), povaha (agresivita, bojazlivosť...), zdravie (choré oči, kĺby, srdce, bedrá atď). Vy si síce môžete kúpiť šteniatko za polovičnú cenu, avšak v ďalších rokoch „ušetrené“ peniaze vynaložíte na liečenie chorôb, ktoré sa prejavia až neskôr. Veľa množiteľov (to sú chovatelia bez PP) sa teraz ohradí, že sa im nechce chodiť na výstavy a skladať skúšku, ktorá je podmienkou na uchovnenie biewerika.
Avšak zúčastniť sa 2 - 3 výstav nie je až také náročné. A skúška potrebná na uchovnenie? Je to vlastne overenie povahových a exteriérových vlastností psíka. Pri nej sa ukáže, či ten psík alebo sučka sú skutočne vhodní do chovu alebo nie. A práve majitelia biewrov, ktorí neuspejú na skúškach (teda nie sú vhodní do chovu), množia bezpapierové šteniatka.
 
A teraz ešte raz k cene.
Vplyv na ňu má množstvo výstavných ocenení oboch rodičov a konkrétny vzhľad šteniatka. Skúsený chovateľ vie, ktoré jeho šteniatko sa hodí do rodiny za miláčika a ktoré do výstavných kruhov.
Preto milí budúci majitelia, choďte za chovateľom, pozrite si v akom prostredí má šteniatka, nech Vám ukáže matku (i otca ak sa dá). Vypytujte sa prirodzene čo najviac a ochotný chovateľ Vám s radosťou odpovie na vaše otázky týkajúce sa výchovy, výcviku a vlastností psíka. Verte tomu, že skutočný chovateľ sa o osud svojho šteniatka bude zaujímať aj po čase. Veď je to výsledok jeho práce.
 
Čo je to vlastne "preukaz o pôvode"?
Je to niečo ako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psov. Je v nej uvedené meno psa, chovateľská stanica, pohlavie psa, druh srsti, číslo čipu, atď. Dôležitou časťou je obvykle 4-generačný rodokmeň, z ktorého vyčítate predkov svojho šteňaťa. Tiež sa doňho môžu zapisovať výsledky na výstavách.
 
Čo zaručuje u psa "preukaz o pôvode"?
PP u psa je zárukou určitých vlastností - zdravotných, exteriérových a povahových. Pri chove psov s PP sa toto všetko sleduje.
 
Ako vznikajú psi bez PP, tzv. "čistokrvný pes bez PP"?
1. V najlepšom prípade majiteľ feny s PP z nejakých príčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančných alebo iných dôvodov, prípadne len nevybaví pre šteniatka PP. Takže je úplne jedno či sú šteniatka dve, alebo ich je desať, všetky dostanú PP bez výnimky. Aj keby mali nejakú vadu, PP dostanú. To značí, ak Vám „chovateľ“ povie, že šteniatko nemá PP, lebo bolo siedme z vrhu, alebo ôsme a pod. tak mu neverte!
 
2. Fenka môže mať nejakú z chovu vylučujúcu vadu, no majiteľ ju napriek tomu dá nakryť. Šteniatka z takéhoto krytia už preukaz o pôvode dostať nemôžu. Samozrejme, šteniatka z takéhoto spojenia nemusia zodpovedať štandardu a je možné, že budú mať nejaký dedičný zdravotný problém (napr. dysplázia, problém s inými kĺbami, problém s chrbticou, hluchota, očné problémy atď.), ktorý sa v chove s PP sleduje. Postihnutí jedinci sa z chovu s PP vyraďujú.
 
3. Niekedy ide o fenku kríženca, ktorá je nakrytá rasou na ktorú sa najviac ponáša. V takomto prípade šteniatka taktiež rodokmeň získať nemôžu. Krásne "šteniatka bez PP" sa nám počas svojho rastu môžu pred očami zmeniť z plemena, ktoré má byť krátkosrsté na dlhosrstého psa, prípadne plemeno krátkonohé na dlhonohé s úplne inou farbou atď.
 
Spomeňme snáď ešte "tiež chovateľov", ktorí chovajú psov len kvôli zisku. Tí ich často držia vo veľmi zlých podmienkach. Keď kupujete šteňa, trvajte na tom, že chcete vidieť matku a miesto, kde sú psy držané. Ak vám chovateľ len prinesie ukázať šteňa, je to podozrivé. Čoraz častejšie sa stáva, že šteniatko pochádza od množiteľa a žije v katastrofálnych podmienkach. Ak o psíka prejavíte záujem, majiteľ - množiteľ Vás pozve na iné úplne iné - prenajaté miesto, kde akože "chová" svojich miláčikov. Niekedy pomôžu informácie od susedov, alebo len tak nezáväzne prísť a povedať do telefónu - som tu, stojím pred domom ...
 
Nechcete chodiť na výstavy ani odchovávať šteňatá? Tak načo PP?
PP vás nezaväzuje k chodeniu na výstavy. Je to doklad, ktorý môžte odložiť a nikdy viac nevytiahnuť, ale je to záruka vlastností šteniatka. Zaručuje exteriér a povahové vlastnosti vami zvoleného plemena.
 
Prečo je pes bez PP lacnejší?
Psi s PP sú drahšie, nakoľko procedúry s uchovnením psa/feny, krytie, registrácia chovateľskej stanice, vystavenie preukazu o pôvode atď. predstavuje pre chovateľa určité náklady.  Zároveň si psíka kupujete s tzv. ochrannou známkou, ktorá vám zaručuje už spomínaný exteriér a povahu. Seriózny chovateľ vám dokonca môže vrátiť peniaze, prípadne poskytne šteňa z ďalšieho krytia, ak sa zistí že šteniatku napr. nevyrástol jeden zub a iné. Exteriérové a povahové vady sa ani tu nedajú úplne vylúčiť, sú však ojedinelé. Ak náhodou natrafíte na chovateľa neseriózneho, je možné sa naňho v chovateľskom klube sťažovať, u psa bez PP túto možnosť nemáte.
 
Musíme si však uvedomiť, že pes si vyžaduje starostlivosť po celý svoj život, niekedy je to aj 10 - 18 rokov.
 
Kto je chovateľ a čo rozumieme pod pojmom chovný pes?
Chovateľ psov s PP je členom chovateľského klubu daného plemena, ktorý na činnosť chovateľa dozerá. Chovné jedince musia splniť, podľa príslušnosti k plemenu, určité kritériá.
Niektorým plemenám stačí posúdenie exteriéru, pričom sa zároveň posúdi povaha, iné musia splniť aj predpísanú skúšku (či už poľovnú, pracovnú alebo inú, ktorá je tiež  testom povahy psa), alebo sa posúdi povaha psa "špeciálnou" skúškou na bonitácii
(bonitácia - zaraďovanie psov do chovu, kde sa posudzuje exteriér a povaha psa).
Nezabudnime na fakt, že plemeno sa rokmi mení a formuje. Nie však samé od seba, mení ho človek so svojimi nárokmi a požiadavkami. V súčasnosti sa diskutuje o "nebezpečných psoch". Pes akéhokoľvek plemena, ktorý sa bezdôvodne prejavuje agresívne voči ľudom alebo iným psom, alebo je naopak veľmi bojazlivý, nie je do chovu zaradený.
 
Kto kontroluje chovateľov psov s PP?
Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. Chovateľ je v ňom registrovaný a musí sa riadiť chovateľským poriadkom a dodržiavať chovateľskú etiku. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok a klub ho bude
postihovať, môže mu až odňať licenciu a šteňatá s PP už odchovávať nebude môcť.
 
Kto kontroluje chovateľov psov BEZ PP?
Nikto....
Ak produkujú šteňatá choré, vadné, s dedičnými vadami, dokonca veľmi ťažkými, - nikto im v tom nedokáže zabrániť, a ak si takého psa kúpite, nemáte možnosť sa nikde sťažovať, peniaze vám nevráti nikto. Psy bez PP môžu byť z veľmi úzkej príbuzenskej plemenitby, často otec - dcéra, matka - syn, súrodenci navzájom, keďže ich predkovia sú neznámi. Je veľmi pravdepodobné, že sa v takých vrhoch objavia vady (predkovia neboli predsa nijak sledovaní).

Ak aj tak stále váhate, možno Vám pomôže otvoriť oči a srdce nasledovný link...a verte, milí priatelia, takých tzv. chovateľov sú vďaka nám, lakomým ľudom, stovky... Skúste sa vcítiť do duše tých sučiek, ktoré nie sú pre množiteľa ničím iným, len strojom na peniaze a ak už nevládzu rodiť - produkovať šteniatká, tak končia vyhodené na ulici.., často až vtedy prvý krát vidia svetlo sveta...
Kúpou takého šteniatka ich podporujete a prispievate k tomu, aby sa tento hnusný biznis nikdy neskončil...
Ak sa pozriete do akýchkoľvek psích očí a viete v nich čítať, viete a cítite čo Vám hovoria, ste tým pravým, ktorému patrí psia duša... Ste to Vy, pre ktorého psík neznamená "len" pes a pánov majetok, ale pes - najlepší priateľ človeka ...
 
Ešte stále váhate??? Možno Vám pomôžu nasledovné linky.....